3 szakma, ami biztosan túlélheti a mesterséges intelligencia forradalmát

Kovács Patrik Kovács Patrik | 2025.04.08 | Tech | Olvasási idő: 3 perc
3 szakma, ami biztosan túlélheti a mesterséges intelligencia forradalmát

Aggasztó víziót vázolt fel Bill Gates, aki szerint rengeteg hivatás megszűnhet, ha a mesterséges intelligenciát széleskörűen integráljuk a modern társadalmakba, három szakmát viszont biztosan nem fenyeget majd veszély.

Az elmúlt két-három évünk a mesterséges intelligencia bűvöletében telt. Mióta az OpenAI nevű kutatólaboratórium piacra dobta ChatGPT nevű nagy nyelvi modelljét, a technológiai szektor legbefolyásosabb vállalatai versenyt futnak az idővel – és persze egymással -, hogy minél fejlettebb, korszerűbb és sokoldalúbb mesterséges intelligenciát hozzanak létre. Jóllehet az AI egyelőre csak kis mértékben változtatta meg a mindennapjainkat, Bill Gates, a Microsoft alapítója és korábbi vezérigazgatója nemrég kijelentette: ha széleskörűen integráljuk a technológiát a modern társadalmakba, az eddig ismert hivatások egy része biztosan megszűnik. A 69 éves techmogul ugyanakkor felsorolt három olyan szakmát is, melyet véleménye szerint biztosan nem fog érinteni a mesterséges intelligencia forradalma – írja az Unilad.

Gates úgy véli, a programozók, az energiaipari szakemberek és a biológusok különösebb megrázkódtatás nélkül vészelik majd át az AI-nak köszönhető munkaerőpiaci átrendeződéseket.

A techmilliárdos kifejtette: habár a mesterséges intelligencia is képes programokat írni, ezek a próbálkozások (jelenleg) messze nem tökéletesek, vagyis ezen a területen még hosszú ideig égető szükség lesz az emberi tevékenységre. A hibák folyamatos monitorozása, kijavítása, a fejlettebb rendszerek megtervezése és kifejlesztése mind-mind olyan részfeladatok, melyeket a jövőben sem bízhatunk gépekre – érvelt Gates.

Az üzletember úgy látja, az energiaszektor túlságosan bonyolult ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia kézben tartsa. A szegmensben kulcsszereppel rendelkezik a stratégiai látásmód és a szakértelem (gondoljunk akár az olajiparra, akár a megújuló energiaforrásokra, akár a nukleáris energiára), tehát az infrastrukturális fejlesztések, a hosszabb távú ipari elképzelések megvalósítása és az innovatív gondolkodás a jövőben is mérnökök, a kutatók és a technológiai szakemberek feladata marad.

Gates szerint a biológusok számára az AI csak eszköz lesz, hiszen a technológia nem rendelkezik azzal a bonyolult tudással és kreativitással, ami a tudományos felfedezésekhez szükséges. A mesterséges intelligencia tehát csak bizonyos területeken (adatelemzés, diagnosztika) veheti majd át a szakértők munkáját, a teljes körű automatizáció ebben a szegmensben elképzelhetetlen volna.

A Microsoft korábbi feje hozzátette: természetesen elképzelhető, hogy téved, ám a jelenlegi helyzetben úgy érzi, a mesterséges intelligencia úgy változtatja majd meg a hétköznapi életünket és a munkához való viszonyunkat, ahogy azt annak idején az ipari forradalom, illetve az internet is tette.

Iratkozz fel hírlevelünkre és értesülj elsőként az újdonságokról!